Odlévání střel

Přebíjení STROBL.CZ

Informace, objednávky

+420 728 760 443
+420 737 923 868

po–čt: 9–16h, pá: 9–14h

Přihlásit se

Nabídka zboží

ZAVOLEJTE NÁM!

Máte technický dotaz?
Nenalezli jste, co hledáte?
Chcete si objednat po telefonu?

728 760 443
737 923 868

7 let záruka na LEE PRECISION

Pouze u nás získáte 7 let záruku na přebíjecí lisy LEE PRECISION.

více

POŠTOVNÉ ZDARMA

objednávky nad 6.000 Kč po ČR

objednávky nad 10.000 Kč po SR

(platí pro maloobchodní zákazníky)

Střelecký tým

Přidány fotografie ze závodu ve střelbě z Mosina pořádaného v Žíšově 13.7.2019.

více

Odlévání střel

 

Při výrobě Vašich vlastních nábojů očekáváte kromě finanční úspory také přesnost střeliva.

 

Kupované střely nám dovolí udělat náboj s výbornou přesností. Stojí však peníze a i zde můžeme:

- ušetřit
- docílit ještě vyšší přesnosti střeliva

 


Hovoříme o odlévání vlastních olověných střel. Tato činnost však není zcela triviální, je třeba mít do této práce chuť a trochu technických předpokladů.

 

K výrobě vlastních střel potřebujeme tyto náležitosti:


Pícka na olovo
Používáme elektrickou pec se spodní výpustí a opěrkou na kleště. Pec je třeba používat s co největším objemem, protože tak docílíme při postupném přidávání olova co nejkonstantnější teplotu a homogenitu taveniny.

 

Licí kleště
Existuje více výrobců a typů kleští, kleště ocelové, kleště na jednu, na dvě střely… vzhledem k ceně kleští a rychlosti výroby střel jsme zvolili kleště od firmy LEE. Kleště se skládají z hliníkové kokily na šest střel a z držadla. Při správném zacházení vydrží mnoho tisíc střel.

Správným zacházením se myslí mimo jiné kouření a lubrikace kokil a kontrola dotažení středového šroubu na kleštích. Jde o to, že když nejsou kokily namazané, tak se nesprávně zavřou a postupně dochází k jejich poškozování. Pokud odléváte střely delší dobu, je vhodné lubrikaci občas obnovit. Zavírání kleští kokilami směrem k zemi také napomáhá ke správnému zarovnání čepů a tedy prodloužení životnosti kokil. Pro jasnější představu o správné přípravě kokil doporučujeme shlédnout následující video.

 

 

 

Přípravky pro mazání kokil naleznete na našem e-shopu, například Super Moly Spray Lyman, nebo sprej na kokily Frankford Arsenal.

 

 

Proč se používá pro odlévání střel najednou více kleští stejné ráže? Názorně popíšeme systém s odléváním s jedněmi a s více kleštěmi.

Jedny kleště:
Naplníte kleště roztaveným olovem, odložíte na nehořlavou podložku a počkáte až vychladnou (cca 30 - 60s). Poté kleště rozevřete a střely vysypete. Kleště se znova naplní olovem.

Dvoje kleště:
Naplníte první kleště a odložíte je na stranu. Naplníte druhé kleště a odložíte je na stranu. Chvilku počkáte a z prvních kleští vysypete střely. První kleště znova naplníte. Chvilku počkáte. Vysypete druhé kleště.

Troje kleště:
Stejné jako dvoje kleště, ale většinou na nic nemusíte čekat. Plnění a vysypávání kleští probíhá kontinuálně. Rychlost odlévání proti jednomu kusu kleští je trojnásobná.

Přesná délka tuhnutí olova záleží na hmotnosti střely, teplotě olova a chladnutí kleští.

 

Kalibrační lis
Odlité střely potřebujeme zkalibrovat na jednotný průměr. K tomu slouží kalibrační matrice, kterou nasadíme na jednooperační lis. Každá střela se protlačí lisem.

 

Mazání střel
Olověná střela se musí dvakrát namazat. Poprvé před kalibrací a podruhé po kalibraci. Mazání je rychlé a jednoduché. Do vhodné nádoby (plastová kulatá miska, menší vědro…) vložíme cca v jedné vrstvě střely, přidáme trochu mazacího prostředku a začneme nádobou kroužit aby se střely přesypávaly a mazaly se jedna od druhé. Po krátké době zkontrolujeme, zda jsou střely namazané. Podle toho buď pokračujeme s mazáním (krouživý pohyb) nebo přidáme mazadlo. Po namazání vysypeme střely na voskovaný papír a necháme uschnout, dle teploty a vlhkosti cca 24h.

 

 

 

Olovo
Pro přebíjení potřebujeme tvrdé olovo. Pro ráži 9mm Luger a .45 ACP je požadovaná tvrdost cca 15BHN. Pro ráže .38 Special a .357 Magnum používáme tvrdost slitiny 22BHN. Můžeme jej zajistit buď tak, že olovo v požadované tvrdosti nakoupíme z kovohutí, nebo jej nalegujeme sami. Legování probíhá pomocí cínu a antimonu. Můžeme si pomoci i tím, že získáme olovo ze závaží používaných na kola automobilů. Bývá tvrdé a nemusí se s ním zpravidla nic dělat, nicméně nemusí to platit vždy. Pokud chceme mít jistotu, můžeme pro přesné zjištění tvrdosti slitiny použít speciální nástroj LEE HARDNESS TESTING KIT.

 

Připravili jsme pro Vás přehlednou tabulku, ve které si můžete na třech nejpoužívanějších rážích ověřit návratnost kompletů pro odlévání:

  pořizovací cena kompletu návratnost 9mm Luger návratnost .38 Special návratnost .45 ACP
základní komplet pro odlévání - 1ks kleští 7 089 Kč 2 836 ks 2 025 ks 1 447 ks
základní komplet pro odlévání - 2ks kleští 9 090 Kč 3 636 ks 2 597 ks 1 855 ks
základní komplet pro odlévání - 3ks kleští 11 091 Kč 4 436 ks 3 169 ks 2 263 ks

 

Orientační cena továrního střeliva SB

Cena továrního střeliva ze které jsme při výpočtu vycházeli je orientační, vychází ze standardního ceníku střel S&B.

ráže cena
9mm Luger 2,5
.38 Special 3,5
.45 ACP 4,9

 

Cena odlitého střeliva se nedá přesně určit. Je součtem ceny olova a legovacích přísad. 
V ráži 9mm Luger 120grs se udělá z 1kg cca 128střel.
1kg olova se dá pořídit v kovošrotu za cca 30kč, to je cca 0,23kč na jednu střelu.
I s nalegováním stojí jedna střela 9mm Luger maximálně 0,30kč.
Z důvodu zanedbatelné ceny slitiny na 1ks náboje při výpočtu tuto cenu zanedbáme. Většinou se olovo stejně nekupuje, ale získává výměnným obchodem nebo sběrem na střelnici.

 

 

 

 

 

 

Olovo a jeho výpary jsou toxické. Roztavené olovo může způsobit popáleniny. Používejte odpovídající ochranné pomůcky.