Kategorie
    Značky
      Blog
        Produkty
          Nenalezeny žádné produkty.
          NovinkyZnovu skladem
          Uživatel
          Menu

          O přebíjení

          Připravili jsme pro Vás sérii článků, které Vám pomohou orientovat se v oblasti přebíjení střeliva. Pokud máte nějaký další námět, přání nebo vlastní článek, neváhejte nás kontaktovat.

          Váš team STROBL.CZ

          Obsah:

          ________________________________________

          BEZPEČNOST PŘEDEVŠÍM:

          Každá věc, kterou v životě děláme vyžaduje dodržování určitých pravidel. Jízda autem vyžaduje řidičský průkaz. Při jízdě dodržujeme příslušné předpisy, například jezdíme připoutaní a po správné straně silnice.

          Se střelbou a přebíjením střeliva je to podobné. Pochopitelně musíme dodržovat zákon o zbraních a střelivu a neustále myslet na bezpečnost. Při dodržení všech zásad bezpečnosti se však nemáme čeho obávat. Přebíjí většina sportovních střelců, samozřejmě i my.

          Důležité! Střelný prach a zápalky držte mimo zdroje tepla; olovo a jeho výpary jsou toxické, pracujte v dobře větraných prostorách; používejte zdravý rozum a předcházejte jakýmkoliv možným nebezpečným situacím.

          ZÁKLADNÍ DŮVODY PRO PŘEBÍJENÍ:

          • Vaše náboje jsou levnější
          • Zároveň jsou přesnější
          • Jsou tak silné nebo slabé, jak potřebujete (např. pro IPSC faktory)
          • Přebíjení je zábava
          • Konečně začnete více střílet a méně o střílení mluvit

          Úspory:

          Přirozeně, čím dražší je tovární náboj – a čím větší objem budete přebíjet – tím vyšší budou Vaše úspory. Například: standardní tovární náboj ráže 9mm Luger stojí přibližně 5 Kč za kus. Snadno si jej dokážete přebít za 2-3 koruny, záleží na použitých komponentech. 

          V některých případech, především při střelbě exotičtějších ráží, je přebíjení střeliva dokonce v podstatě jediná šance jak si zastřílet, pokud nemáte zrovna diamantový důl.

          Jak začít přebíjet?

          Dobrá otázka. Stačí Vám základní vybavení z následujících kategorií:

          Case tumbler (pračka na nábojnice)

          • Rozlišujeme 2 základní způsoby čištění nábojnic -suché mokré

          My pro své účely používáme výhradně praní nábojnic na sucho, protože je to mnohem snazší. Potřebujeme jen vibrační pračku, čistící médium a způsob, jak nábojnice oddělit od média. To vše je součástí startovací sady Frankford Arsenal Quick-N-EZ.

          Mokré praní může Vaše nábojnice vyčistit lépe, jedná se však o mnohem pracnější postup. Potřebné vybavení zahrnuje ultrazvukovou pračku, čistící roztok (a/nebo nerezové médium) a separátor. 

          Praní na sucho doporučujeme i svým zákazníkům, protože je to levné, rychlé a snadné. Na mokré praní můžete případně přesedlat kdykoliv, když se tak rozhodnete.

          Přebíjecí lis

          • Toto je důležitá část. Lis je důležité vybírat podle toho, co od něj očekáváte. Budete přebíjet puškové náboje, pistolové, nebo oboje? V jedné či více rážích? Toto jsou základní otázky, na které si musíte odpovědět před tím, než začnete cokoliv dělat. Pokud si nejste jistí, neváhejte se nám ozvat. Rádi s Vámi zkonzultujeme možnosti.
          • Základní pravidlo: Pro puškové ráže je vhodné používat pevné jednooperační lisy. Ty však neposkytují žádný využitelný benefit pro přebíjení pistolového střeliva - v tomto případě je vhodné obrátit svou pozornost spíše k rychlosti přebíjení, kterou nabízí lisy Turret s otočnou nástrojovou hlavou a progresivní lisy. Brzy zjistíte, že my jsme si oblíbili lis Lee Classic Turret, protože o něm budeme mluvit až příliš často. Máme proč - je spolehlivý, levný a umožňuje bleskovou změnu přebíjené ráže.
          • Předpokládejte, že se Vaše spotřeba střeliva zvýší. Ze zkušenosti víme, že se tak stane. Vaše náboje budou levnější, takže budete chodit střílet pravidelně. To se pochopitelně projeví i na terči, a ty úspěchy Vás začnou motivovat.
          • Pokud zkusíte ušetřit čas a necháte přebíjet své ratolesti (jako to udělal Štrobl starší), brzy zjistíte, že se Vaše spotřeba nábojů zdvojnásobila. 

          „Dělám to za byt, stravu a střelivo." - Štrobl mladší

          Střelný prach

          • Rychle nabo pomalu hořící… máme mnoho typů střelných prachů mnoha značek. Obecně je dobrý nápad poptat se ostatních přebíječů na jejich zkušenosti. Jako vždy se však můžete obrátit i na nás, rádi Vám s výběrem pomůžeme.

          Zápalky

          • Výběr zápalek není příliš složitá alchymie. Pravděpodobně budete přebíjet pouze ty nábojnice, které používají zápalky typu Boxer, protože jen ty lze jednoduše přebíjet. Poznáte je tak, že mají pouze jednu zátravku uprostřed dna nábojnice.

          Stále je zde více variant a výrobců, rozlišujeme však 2 hlavní typy dle určení (pistolové, puškové) a dle rozměrů (velké, malé), přičemž brokové zápalky tvoří samostatnou kategorii. Vše je určeno podle Vaší ráže, tedy například ráže 9mm Luger používá malé pistolové zápalky. Jsou zde určité výjimky, nicméně důležité je, že používáme jen dvě velikosti zápalek. Tato znalost Vám bude pro většinu aplikací stačit, pokud však přebíjíte výkonné ráže, například .300 Win. Mag., tak za určitých podmínek docílíte lepších výsledků se zápalkami s označením "magnum". 

          Nejste si jistí? Ptejte se!

          Střely

          • Vyberte si z obrovské nabídky sériově vyráběných střel různých tvarů a vlastností, nebo si vyrobte své vlastní. Pro sportovní střelbu z pistole, není nic lepšího než dobré, doma odlité olověné střely. Navíc je tak možné na střelách značně ušetřit. K tomu je však potřeba další vybavení.
          Každopádně je vhodné svůj výběr konzultovat s někým, kdo různým typům střel a rozdílům v jejich použití rozumí. Samozřejmě se můžete obrátit i na nás, a my Vás procesem výběru provedeme.

          JAK VYBRAT VHODNÝ PŘEBÍJECÍ LIS?

          Přebíjecí lis je klíčovou součástí Vašeho přebíjecího vybavení. Shrňte si, co od svého lisu očekáváte. Budete přebíjet puškové nebo pistolové střelivo? Nebo možná oboje? A v jakém objemu? Pamatujte, Vaše spotřeba bude pravděpodobně vyšší, než je nyní.

          Všechny přebíjecí lisy, které nabízíme, v průběhu let prokázaly svou kvalitu. Většinu z nich jsme osobně testovali, a některé používáme do dnes.

          Pro usnadnění výběru jsme pro Vás připravili "Sestavy přebíjecích lisů", které obsahují přebíjecí lis spolu se vším, co potřebujete pro zahájení přebíjení - včetně přebíjecích matric. Jednoduše si objednáte komplet přebíjecího lisu a řeknete kterou ráži (ráže) chcete přebíjet. Připravíme pro Vás sestavu přesně pro Vaše potřeby! Jediné, co budete potřebovat navíc, bude spotřební materiál - střelný prach, střely a zápalky. Nábojnice si můžete buďto zakoupit nové, nebo posbírat na střelnici - nábojnice obvykle vydrží mnoho přebití. Pravděpodobně je stihnete dříve poztrácet, než popraskají.


          Jednooperační lis

          Technicky nejjednodušší lis, nesmrtelná klasika, neporazitelný šampion puškových ráží. Nejnižší množství pohyblivých částí pro nejpřesnější tolerance a nejvyšší spolehlivost. Z podstatě jediná věc, která se na lisu hýbe, je operační páka s pístem!

          V lisu je v jednu chvíli instalována pouze jedna matrice a práce s ním je tedy o něco zdlouhavější, než na lisech jiných typů. Nejefektivnější přístup je takový, kdy na předem vybraném počtu nábojnic (např. 50) provedete danou operaci, poté vyměníte matrici a provádíte následující operaci. 

          Jednooperační lisy oceníte především pro puškové ráže, kde oceníte pevný rám lisu a nízká rychlost přebíjení není problém.

          Pro pistolové ráže však budete potřebovat něco rychlejšího. Rychlejší jednooperační lis? Co třeba něco jako...


          Lis typu Turret

          Na trhu jsou k dispozici různé formy lisu s otočnou hlavou, jako například Lyman All-American, ale jeden lis vyčnívá z řady. Lee Precision Classic Turret.

          Cílem lisů typu Turret je zrychlit přebíjení, při zachování jednoduchosti a spolehlivosti celého lisu. V Lee Precision se tedy rozhodli modifikovat jednooperační lis tak, že na místo pevné hlavy lisu připevní otočnou nástrojovou hlavu ("turret head") s více otvory pro matrice, které lze dle potřeby otáčet. Na základě dalšího vývoje vznikla dnešní podoba lisu Lee Classic Turret se čtyřmi pozicemi pro matrice a automatickým otáčením hlavy lisu.

          Díky automatickému otáčení hlavy lisu je přebíjení snadné a rychlé. Uživatel pouze tahá za operační páku a doplňuje komponenty, obdobně jako na progresivním lisu. Při troše cviku lze na tomto typu lisu přebíjet přes 200 nábojů za hodinu.

          Další výhodou je snadná změna přebíjené ráže, která Vám zabere pouze 30 sekund. Jednoduše vyjmete nástrojovou hlavu lisu s nastavenými matricemi a vložíte jinou, vyměníte držák nábojnic a popřípadě vyměníte zápalkovací raménko, pokud měníte i velikost zápalek.

          Jednoduše řečeno, tento lis je pro Vás ideální v případě, že hledáte kvalitní lis za rozumné peníze pro přebíjení pistolových nábojů, a také pokud plánujete často měnit přebíjené ráže.


          Progresivní lis

          Potřebujete přebíjet velké množství nábojů v co nejkratším čase? Je čas na automatizaci!

          Progresivní lisy jsou komplikované stroje schopné přebíjení přesných nábojů, jejich hlavní devizou je však nevídaná rychlost, se kterou dokáží náboje přebíjet. Plně vybavený lis Dillon Super 1050 s podavačem nábojnic Vám umožní přebíjet více než 1000 nábojů za hodinu, navíc jej lze připojit na automatizační systém Mark 7 Autodrive, který veškerou práci odvede za Vás. Pokud vybíráte progresivní lis, je vhodné vybrat takový lis, který lze do budoucna snadno vylepšit, zdokonalit,"upgradovat". Hledáte pokročilý lis, a tomu také odpovídá cena takového zařízení. Ideální volbou jsou lisy Dillon XL750 SUPER 1050.

          Proč jsou progresivní přebíjecí lisy tak výkonné? Obdobně jako lisy Turret, jsou i lisy progresivní vybaveny nástrojovou hlavou s matricemi - zde však veškerá podobnost končí. Nástrojová hlava není v případě progresivních lisů otočná - na místo toho jsou lisy vybaveny zvláštní diskovou variantou držáku nábojnic, která drží více nábojnic zároveň. Tento otočný držák nábojnic nazýváme"shellplate", popř."shell plate" (doslova"talíř nábojnic").U většiny progresivních lisů platí, že jsou matrice uchycené v nepohyblivé hlavě lisu a pohybuje se vůči ní píst se shellplate, existují však výjimky, např. Dillon Super 1050. V případě tohoto lisu dochází naopak k pohybu nástrojové hlavy vůči pevné platformě se shellplate.

          Přebíjení na progresivním lisu probíhá přibližně takto: 

          1. Zatáhnete za operační páku. Podavač nábojnic automaticky vypustí nábojnici na zavaděč. Uvedením páky do horní polohy je nábojnice zavedena do prázdného shellplate.
          2. Dalším zatažením za operační páku dojde k vypíchnutí zápalky a formátování nábojnice a vypuštění nové nábojnice na zavaděč. Uvedením páky do horní polohy dojde k pootočení (indexování) shellplate, zavedení druhé nábojnice do volné pozice na shellplate a zalisování nové zápalky do první, nyní již zformátované nábojnice.
          3. Opět zatáhnete za operační páku. Do první nábojnice je vypuštěna navážka střelného prachu, druhá nábojnice je zbavena staré zápalky a zformátována, třetí nábojnice je vypuštěna na zavaděč. Uvedením páky do horní polohy dojde k pootočení shellplate, zalisování zápalky do druhé nábojnice a zavedení třetí nábojnice.
          4. Zatáhnete za operační páku a zároveň do první nábojnice vkládáte střelu, která je okamžitě usazena příslušnou matricí. Zbylé nábojnice v shellplate následují pořadí operací a na zavaděč je vypuštěna čtvrtá nábojnice. Po uvedení páky do horní polohy opět dojde k pootočení shellplate, vložení čtvrté nábojnice a zalisování zápalky do třetí nábojnice.
          5. Zatáhnete za operační páku a zároveň do druhé nábojnice vkládáte střelu. Pokud používáte krimpovací matrici, je střela v první nábojnici zaškrcena. Zbylé nábojnice v shellplate následují pořadí operací a na zavaděč je vypuštěna pátá nábojnice. Po uvedení páky do horní polohy opět dojde k pootočení shellplate, vložení páté nábojnice a zalisování zápalky do čtvrté nábojnice.
          6. Zatáhnete za operační páku a zároveň do třetí nábojnice vkládáte střelu. Zbylé nábojnice v shellplate následují pořadí operací a na zavaděč je vypuštěna šestá nábojnice. Po uvedení páky do horní polohy opět dojde k pootočení shellplate, vložení šesté nábojnice a zalisování zápalky do páté nábojnice. První náboj je nyní hotový a bude automaticky vyhozen ze shellplate do připraveného kontejneru.
          7. Od této chvíle bude každé zatažení za operační páku znamenat jeden hotový přebitý náboj.

          Na jedno zatažení operační páky dochází k velkému množství úkonů, a to znamená očividnou slabinu tohoto řešení - tento styl přebíjení není vhodný pro nové, nezkušené přebíječe. V případě, že dojde k problému při přebíjení, jako třeba zaseknutí lisu, je potřeba pozornost a detailní znalost jednotlivých kroků, aby bylo možné problém bezpečně a bez nevratného poškození lisu odstranit. Konstrukce progresivních lisů je oproti jiným druhům přebíjecích lisů značně komplikovaná a s tím souvisí i náročnější přestavba lisu pro přebíjení jiných ráží. I zkušení přebíječi často raději sáhnou po lisu Turret, protože je jednoduchý, nabízí intuitivní ovládání a snadnou údržbu.

          Progresivní lisy jsou složité a nákladné, ale také velmi výkonné stroje pro přebíjení nábojů, které jsou vhodné především pro sportovní střelce, kteří vyprázdní kýble střeliva. Pokud chcete strávit minimum času přebíjením a maximum času na střelnici, stane se progresivní lis Vaším nejlepším přítelem. Nejčastější konfigurace progresivních lisů jsou v rážích 9mm Luger a .223 Remington, kterých tito střelci spotřebují opravdu velké množství. 

          Majitel progresivního lisu má často na svém přebíjecím stole také další lis (jednooperační nebo Turret), na kterém se snadno mění přebíjené ráže a využívá jej pro malosériové přebíjení. 


          Pár slov na závěr

          Děkujeme za přečtení tohoto článku!

          Abychom Vám dali náhled na reálné využití konkrétních přebíjecích lisů, řekneme Vám, jak které lisy využíváme my.

          • Lee Precision Classic Cast - Masivní, litinový jednooperační lis se silnými převody konstruovaný tak, aby vydržel celé generace a rozhodně se jedná o skvělou investici. Původně byl Lee Classic Cast určený pro přebíjení .50 BMG. Díky rychlovýměnným vložkám (Breech Lock Bushing) umožňuje snadnou a rychlou změnu přednastavených matric - není je potřeba při každém vložení do lisu znovu nastavovat, čímž šetří čas a nervy. Tento lis používáme pro  přebíjení puškového střeliva.
          • Dillon XL 750 - Progresivní lis, nástupce předchozího modelu XL 650. Jednou jsme jej nastavili pro přebíjení 9mm Luger, vybavili elektrickým podavačem nábojnic, a od té doby prostě funguje. 
          • Dillon Super 1050 - Větší bráška progresivního lisu XL 750, určený pro poloprofesionální výrobu střeliva. Základní sestava tohoto lisu obsahuje elektrický podavač nábojnic, protože bez něj progresivní lis jednoduše postrádá smysl. Na této mašině již roky přebíjíme .45 ACP.
          • Lee Precision Classic Turret - Pro všechny malé série pistolového a revolverového střeliva, protože jednooperační lis je příliš pomalý a přestavovat progresivní lis kvůli 500 ks nábojů je prostě zbytečné. 

          ČISTĚTE SVÉ NÁBOJNICE!

          Nábojnice, které posbíráte na střelnici, je vhodné vyčistit. Je zde několik možností čištění nábojnic, které lze shrnout do dvou hlavních přístupů.

          • Čištění na sucho (tumbling)
          • Mokré čištění (ultrazvuk, mokrý tumbling)
          Oba přístupy mají své výhody a nevýhody, avšak obecně je praní na mokro náročnější na čas a práci kolem(nábojnice je třeba nejdříve odzápalkovat, poté vložit do pračky s připraveným roztokem, nechat proběhnout cyklus, nábojnice opláchnout čistou vodou a nechat řádně vyschnout na sítu či rozložených novinách), než suché praní nábojnic(nábojnice vysypete do tumbleru s čistícím médiem a zapnete, za 2 hodiny vyjmete čisté nábojnice)
          V tuto chvíli asi dokážete odhadnout, jaký styl čištění nábojnic preferujeme a doporučujeme.

          Pro suché čištění nábojnic se využívají vibrační pračky na nábojnice, jako je například cenově dostupný Frankford Arsenal Quick-N-EZ, velký a výkonný Lyman 2500... důležité je především čistící médium, ve kterém nábojnice čistíte. Média pro suché čištění nábojnic se obvykle skládají z drcených jader kukuřičných klasů (Corncob), či ořechových skořápek (Tufnut), a bývají napuštěná leštidlem. My používáme čistící médium Lyman Corncob (Treated), které se nám osvědčilo jako velmi efektivní.

          Po ukončení čistícího cyklu můžete nábojnice z vibrační pračky vyjmout rukou, použít účinný rotační separátor (nově dostupný také ve zdokonalené verzi separátor Platinum Series), nebo cenově dostupný separátor nábojnic.


          ODLÉVÁNÍ VLASTNÍCH STŘEL

          Když přebíjíte náboje, očekáváte přesnější a levnější střelivo.

          Střely pro přebíjení nábojů si pochopitelně můžete koupit, a budou to velmi kvalitní a přesné střely. ALE můžete si také odlévat své vlastní střely, které budou přesně takové, jaké chcete Vy. Navíc je to další z možností, jak pomocí přebíjení nábojů ušetřit.

          Odlévání střel pro přebíjení je s tím správným vybavením hračka - a my Vám ukážeme jak na to.

          Co je k odlévání střel potřeba?

          • Pícka pro tavení olova
          • Odlévací kleště (kokily)
          • Prostředek pro kalibraci střel (sizing die)
          • Prostředek pro lubrikaci střel (bullet lube)
          • Přístup k olovu a legurám, popř. olověným slitinám

          Pícka pro tavení olova

          Z naší zkušenosti jsou ideální elektrické pícky se spodní výpustí a opěrkou pro kokily. Větší a plnější pícka znamená stabilnější teplotu taveniny, a tedy konzistentní a přesné střely. My používáme pícku Lee PRO 4-20, která pojme až 10 kg olova.

          Kokily - formy pro lití

          Na trhu je nepřeberné množství kokil různých typů od mnoha výrobců. S přihlédnutím k poměru cena/výkon jsme zvolili kokily Lee Precision 6-cavity, které umožňují odlévat až 6 střel najednouDržadla ke kokilám lze zakoupit samostatně. Z vlastní zkušenosti můžeme potvrdit, že při správném zacházení tyto kokily vydrží mnoho tisíc střel bez jakéhokoliv problému. Pro maximální zrychlení odlévání jsme se rozhodli používat troje stejné kokily najednou - za chvíli Vám vysvětlím proč.

          Pro maximální životnost kokil je potřeba věnovat jim náležitou péči, a to znamená například: 

          • Lít olovo pouze do řádně zavřených kleští. Pokud nejsou kleště dovřené, může dojít k nezvratnému poškození dosedacích ploch.
          • Vnitřek forem před použitím nakouřit. Díky tomu bude střely snazší vyklepnout z kokil.
          • Mazat středový šroub a zarovnávací trny kleští. Lubrikaci je vhodné při delším odlévání čas od času obnovit.
          • Zavírat kleště sklopené směrem k zemi. Tímto způsobem se mohou kokily bez problémů a vždy perfektně zarovnat a zavřít.

          Vnitřních plochy kokil lze (místo nakouření) ošetřit také mnohem sofistikovanějším a lepším způsobem za použití spreje Lyman Super Moly Spray. Pokud střely z kokil nevypadnou samy, pomůžeme jim jemným poklepáním dřevěným špalíčkem (Lee Mold Mallet) na středový šroub. Klepání je třeba provádět POUZE na středový šroub a JEMNĚ. V opačném případě můžete kokily nevratně poškodit.

          Proč jsme se pro odlévání střel rozhodli používat 3 stejné kokily zároveň?

          Pokud používáte pouze jedny licí kleště, postupujete zhruba takto: Naplníte kokilu, odložíte ji na nehořlavou podložku a necháte ji 30-60 sekund chladnout (záleží na teplotě a množství taveniny a typu kokil). Následně kokilu otevřete, vysypete střely do připravené nádoby (ideálně plechové, olovo je stále žhavé) a proces opakujete.

          Použití tří kokil eliminuje čekání na chladnutí olova v kokilách, protože postupujete takto: Naplníte první kokilu a odložíte ji na nehořlavou podložku, to samé provedete i s druhou i třetí kokilou. Ve chvíli, kdy je třetí kokila naplněná a odložená na podložce, můžete první kokilu vzít, vyklepnout a naplnit. Poté vezmete druhou kokilu... nemáte žádné prostoje, neztrácíte čas čekáním a Vaše odlévání je tak až 3x rychlejší.

          Kalibrační lis – kalibrace střel

          Odlévané střely je potřeba protlačit kalibrem, aby byly zformátovány na přesný a jednotný průměr. Tyto kalibry se nazývají "Sada pro kalibraci olověných střel"  a jsou pro každou ráži jiné. Práce s nimi je velmi jednoduchá - jednoduše sadu nainstalujete na jakýkoliv jednooperační přebíjecí lis a střely jednu po druhé protlačíte kalibrem. Kalibrace střel je překvapivě svižný, ale velmi důležitý proces.

          Lubrikace střel

          Odlévané střely je potřeba dvakrát namazat - před a po kalibraci. Lubrikant na nábojnice je však velmi levný a snadný k použití. My používáme Lee Liquid Alox.

          Vložte střely do vhodného kontejneru (např. plastové misky se širokým dnem) tak, aby byly pouze v jedné vrstvě a nepřekrývaly se - pravděpodobně tedy nedokážete namazat všechny střely najednou. Nalijte malé množství mazadla na střely a krouživými pohyby střely přiměte aby se o sebe otíraly a všechny se rovnoměrně obalily tenkou vrstvou mazadla. Pokud se Vám zdá, že nejsou střely dostatečně namazané, přidejte trochu lubrikantu a proces opakujte. Až budete s výsledkem spokojeni, vysypte střely na voskovaný papír a nechte je asi 24 hodin schnout.

          Olovo a příměsi

          Pro přebíjení obvykle používáme tvrdou slitinu olova. Obvyklá tvrdost olova pro střely ráže 9mm Luger a .45 ACP se pohybuje okolo 15 HBS (Brinnel). Pro střely ráže .38 Special a .357 Magnum obvykle používáme olovo o tvrdosti 22 HBS.

          Poznámka: V zahraničních zdrojích se často setkáváme se zkratkou BHN, která značí tu samou zkoušku tvrdosti podle Brinnela za použití ocelové kuličky.

          Olovo o správné tvrdosti získáte buďto tak, že si jej objednáte rovnou připravené z kovohutí (tato cesta není zrovna levná), nebo si můžete slitinu vytvořit sami legováním olova pomocí antimonu a cínu. Zeptejte se přebíječů ve svém okolí, jak to dělají oni. Pro představu, slitinu o tvrdosti 16 HBS získáme přimícháním 6 % antimonu a 2 % cínu do čistého olova. Pro měření tvrdosti používáme nástroj Lee Lead Hardness Testing Kit.

          Mějte prosím na paměti, že olovo a jeho výpary jsou toxické. S olovem pracujte vždy v dobře větraných prostorách a dodržujte všechny relevantní bezpečnostní postupy. 

          Materiály (např. olovo, legury), které vkládáte do pícky, musí být vždy naprosto suché!


          PŘÍPRAVA NÁBOJNIC (ČIŠTĚNÍ A ÚDRŽBA)

          Každá nábojnice se při výstřelu mírně protáhne. Je to naprosto běžný jev, který je však potřeba před zahájením přebíjení vyřešit - především tedy v případě puškových nábojnic. V našem obchodě je k dispozici množství nástrojů které využívají různé technologie pro zkracování nábojnic na jednotnou délku, i nástroje na srážení ostrých hran, které následkem zkracování nábojnic vzniknou. Po zkrácení nábojnic je potřeba se ujistit, že je zápalkové lůžko čisté a zátravka průchozí. V optimálním případě je vhodné zátravku zformátovat na jednotný průměr, například nástrojem Lyman Flash Hole Uniformer.

          My pro přípravu a úpravu nábojnic používáme především nástroje značek Lyman Lee Precision.

          Následující nástroje jsou univerzální pro všechny ráže a neměly by chybět v základní výbavě žádného přebíječe. Lze je zakoupit také jako sadu Case Conditioning Kit se zvýhodněnou cenou.

          Ke každému kalibru délky nábojnic Lee Case Length Gauge je dodáván držák nábojnic pro zkracovače Lee Precision zdarma. Unašeč nábojnic (Lock Stud) je určený pro uchycení do akumulátorové vrtačky či šroubováku - díky tomu je celá sada skladná a nezabírá místo navíc. 

          LABORAČNÍ TABULKY, VÝPOČET PRACHOVÉ NAVÁŽKY

          Každý výrobce komponent poskytuje laborační data pro své výrobky. Těchto tabulek se vždy držte, nikdy nepřekračujte maximální navážku a vždy začínejte od spodní (nejslabší) laborace. Dbejte na své bezpečí a používejte zdravý rozum.

          Příklady laboračních tabulek:


          VECTAN - NOBEL SPORT

          LOVEX - EXPLOSIA, a.s.

          RELOADING SWISS - RS

          Požadavek nemůže být odeslán. Zkuste to znovu později

          Košík obsahuje nepovolené položky

          Košík je prázdný

          Zobrazit košík

          Zboží bylo přidáno do porovnání

          Prosím čekejte...
          Objednávku nelze dokončit, zkuste to prosím později